MOBILNY PROJEKT EDUKACYJNY "NAUKOWIEJ"

obraz W dniach 23-24.01.2020. animatorzy Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w ramach Mobilnego Projektu Edukacyjnego Naukowiej gościli w Gminie Igołomia-Wawrzeńczyce. Przeprowadzone przez nich pokazy naukowe dedykowane dla Uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy pomagały zrozumieć zjawiska fizyczne, chemiczne i biologiczne, a także inspirowały do samodzielnego zdobywania wiedzy.
Łoże fakira, wulkany perhydrolowe, działo dymne, chemiczna gaśnica i zapalniczka - to tylko niektóre z doświadczeń, które można było zobaczyć podczas pokazów. Dzieci z klas młodszych uczestniczyły w pokazie fabularyzowanym "Wyprawa na inną planetę"! Natomiast młodzież zmierzyła się z naukowymi wyzwaniami. Matematyka, fizyka, chemia, biologia. spojrzeliśmy na nie z nowej perspektywy i to właśnie nauka pomagała uczniom przy rozwiązywaniu kolejnych zagadek "Science Challenge".

ligoMałopolskie Centrum Nauki Cogiteon jest Instytucją Kultury Województwa Małopolskiego. Budynek Centrum powstanie w Czyżynach, przy al. Bora - Komorowskiego, a jego otwarcie planowane jest na połowę 2022 roku.Sercem obiektu będzie wystawa stała o człowieku, podzielona na pięć sekcji tematycznych oraz przestrzeń wystaw czasowych. Obok znajdzie się sześć laboratoriów, w których odnajdą się pasjonaci chemii, fizyki, komputerów, majsterkowania, botaniki, a także miłośnicy. pieczenia i gotowania. Całość dopełni strefa obsługi zwiedzających, kawiarnia, restauracja, szklarnia połączona z laboratoriami oraz parking podziemny.

Do głównej tematyki centrum, a więc człowieka w sieci relacji i powiązań, nawiązywać będą detale. Również struktura ogólnodostępnego ogrodu na dachu, będzie pełniła rolę plenerowego eksponatu. Do czasu otwarcia budynku Centrum w 2022 roku odwiedzamy gminy Małopolski z Mobilnym Projektem Edukacyjnym Naukowiej. Aktualny harmonogram wizyt można śledzić na stronie www.naukowiej.pl

Magdalena Chrobaczyńska-Dyląg
animator Wystawy Mobilnej Naukowiej

Gminne Centrum Edukacji w Igołomi
(Przedszkole Samorządowe Misia Uszatka, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum)